Jelovnik japanskih stogodišnjaka

Jelovnik japanskih stogodišnjaka

Jelovnik japanskih stogodišnjaka. Gledajući postavljen sto, možete tačno odrediti koje je doba godine u Japanu. U Japanu je uobičajeno živeti u skladu sa prirodom. Koriste se samo plodovi koji se smatraju najsočnijim i najsvežijim za to doba godine. U kasno proleće su posebno dobri mladi zeleni čaj, mladi, nežni izdanci bambusa i sveže ulovljeni losos. Na jesen se na stolu mogu videti jela od skuše i pečurke macutake.

Savremena medicina potvrđuje da je povrće koje se koristi sezonski zdravije. Veoma je važno odabrati sezonske proizvode, ono što je zrelo na terenu, a ne u stakleniku. Nije uzalud u Japanu uobičajeno jesti svežu ribu, tek ulovljenu, koja nije bila duboko zamrznuta i konzervirana.

 

Jelovnik japanskih stogodišnjaka obiluje ribom i morskim plodovima

 

Japan je pomorska država. Mora i okeani hrane stanovnike ove zemlje algama, ribom i raznim morskim životinjama. U japanskim kuvarima možete pronaći nekoliko hiljada recepata za jela od morskih plodova.

Najpoznatije riblje jelo u Japanu je tempura. Za ovo jelo, komadići ribe se umoče u testo i bacaju u kipuće ulje.

 

Morska riba

 

U Japanu se priprema gotovo isključivo morska riba. Slatkovodna riba se lovi, ali u vrlo malim količinama.

Riba u Japanu se kuva na različite načine:

U Japanu postoji mnogo jela od ribljeg kavijara. Kavijar od lososa – „suzuko“ – koristi se kao užina, a riblji kavijar „tai“ ide u kuvana jela: lagano se kuva u daši čorbi zajedno sa povrćem – graškom u mahunama ili karfiolom.

 

Jelovnik japanskih stogodišnjaka

 

Morski plodovi

 

Japanci u ishrani od davnina koriste širok spektar morskih životinja. Postoje jela od školjki, trepanga, lignji, hobotnica, škampa, rakova, jastoga i drugih morskih delikatesa. Školjke se jedu sirove i kuvane. Glavonošci – lignje i hobotnice završavaju na stolu u sirovom, kuvanom i prženom obliku.
Delikates je mlada hobotnica, kuvana u sosu i premazana senfom. Lignje se režu na kriške ili prže cele, ali sa poprečnim rezovima tako da se lako mogu jesti tradicionalnim štapićima. Popularna su jela od trepanga i ikra morskog ježa.

Različite vrste rakova, škampa i jastoga jedu se kuvane. Na ostrvu Hokaido, male rakove, veličine oko 10-15 centimetara, kuvaju cele i vezuju za poklopac kompleta za hranu, Bento. Meso velikih rakova je kuvano, isečeno na male komade, pomešano sa figurno isečenim povrćem i preliveno sosom od sirćeta i soje.

Za pripremu sasimija koristi se sirovo meso jastoga. Meso jastoga je vrlo nežno, pa se ne seče nožem, već se rukama cepa na sitne komade, a zatim ispira ledenom vodom da bi postalo čvršće. Ovo jelo se služi na ljusci jastoga.

 

Jelovnik japanskih stogodišnjaka i stanovnici zemalja udaljenih od mora

 

Koliko god stanovnici širom sveta želeli da poštuju jelovnik japanskih stogodišnjaka i jedu najzdravije sveže ulovljene morske plodove, nemaju mogućnost za to, jer su riba i morske životinje kvarljiva hrana. Nemoguće ih je doneti do stola sveže ako je more udaljeno od vas stotinama i hiljadama kilometara. Srećom, savremena nauka nam omogućava da iz ribljih proizvoda izvučemo najkorisnije supstance koje pomažu u obnavljanju i očuvanju zdravlja.

Kompleksne tehnologije fermentacije i hidrolize omogućile su naučnicima iz dalekoistočnih istraživačkih centara Rusije, da razviju komplekse na bazi sveže ulovljenih morskih hidrobionata koji povećavaju imunitet i sprečavaju prerano starenje organizma, kao što su FUKOIDAN JOD ili IKRA MORSKOG JEŽA.

 

Preparati iz asortimana proizvoda DOKTOR MORE raspolažu istim korisnim bioaktivnim sastojcima, kojima obiluje i jelovnik japanskih stogodišnjaka! 

 

FUKOIDAN JOD

Za zaštitu organizma od virusa, SARS-a i gripa

IKRA MORSKOG JEŽA

Omega-3, fosfolipidi, 17 aminokiselina, 13 vitamina, 36 elemenata u tragovima u efektivnim razmerama, odabrani za vas od same prirode.

 


Pročitali ste članak:“Jelovnik japanskih stogodišnjaka“
Mirijam Soldatović-Buneta, Doktor More

AKCIJA

ANTIPARAZIT PROGRAM

AKCIJA

LEPOTA & ZDRAVLJE

AKCIJA

SNAGA MUŠKARCA

Kako izbeći Stres? II deo

Sedam stubova zdravlja Kako izbeći stres? - II deo   1. Da bismo se nosili sa stresom, neophodno je promeniti...

Zašto baš mi?

Ako ste sebi postavili pitanje zašto baš ovi preparati u moru suplementacije koja se nalazi na tržištu: 

  • zato što nismo kao drugi, 
  • zato što nam je zdravlje i edukacija ispred profita, 
  • zato što volimo da imamo uz sebe kvalitetne i zdrave ljude, 
  • zato što nam je misija da pomognemo ljudima da shvate šta znači kvalitet i nauka
  • zato je kod nas SNAGA MORA U SVAKOJ KAPSULI!